विश्वको सबैभन्दा खुसी मुलुक फिनल्यान्ड,भारतभन्दा नेपाल अगाडि

विश्वको सबैभन्दा खुसी मुलुक फिनल्यान्ड,भारतभन्दा नेपाल अगाडि

संयुक्त राष्ट्रसंघको दिगो विकास समाधान नेटवर्क (सस्टेनेबल डेभलपमेन्ट सोल्युसन नेटवर्क) ले विश्व खुसी दिवसका अवसरमा गरेको सर्वेक्षणको सूची सार्वजनिक गरेको छ । यस शीर्षकमा पछिल्लो वर्ष पहिलो स्थानमा रहेको नर्वे यसवर्ष भने दोस्रोमा झरेको छ । सर्वेक्षणका अनुसार अहिले विश्वको सबैभन्दा खुसी मुलुक फिनल्यान्ड रहेको छ । जनताको आय, स्वतन्त्रता, विश्वास, सुरक्षा, स्वास्थ्य जीवनको सम्भाव्यता, सामाजिक सहकारिता र उदारतालाई हेरेर गरिएको अध्ययनका आधारमा वर्ष वर्षमा यस्तो सूची तयार पार्ने गरिएको छ । शीर्ष स्थानमा पर्ने अन्य मुलुकहरुमा भने डेनमार्क, आइसल्यान्ड, स्वीट्जरल्यान्ड रहेका छन् । पहिलो स्थानमा रहेको फिनल्यान्डमा आप्रवासीहरु समेत विश्वभरमै सबैभन्दा खुसी अवस्थामा रहेको पाइएको विशेष रिपोर्टले जनाएको हो ।
त्यसैगरी छैठौँ स्थानमा नेदरल्यान्ड रहेको छ भने यसको पछि क्यानडा, न्युजिल्यान्ड, स्वीडेन र अस्ट्रेलिया रहेका छन् ।रिपोर्टमा उल्लेख गरिएअनुसार नेपाल चाहिँ ९९ औँ स्थानमा रहेको छ । पछिल्लो वर्ष ११८ औँ स्थानमा रहेको भारत यसवर्ष झन तल झर्दै १२२ नम्बरमा नेपालभन्दा धेरै पछाडि पुगेको हो ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *