युरिक एसिडबारे वरिष्ठ मुटु तथा बाथरोग विशेषज्ञ डा. विकास सुवेदीकाे टिप्स

युरिक एसिडबारे वरिष्ठ मुटु तथा बाथरोग विशेषज्ञ डा. विकास सुवेदीकाे टिप्स

० युरिक एसिड के हो ?  यो एक प्रकार को बाथरोग हो । ० यो कसरि लाग्छ ? हामीले खाएको प्रोटिन शरीर भित्र प्युरिन बन्छ र प्युरिनबाट युरिक एसिड बन्छ । ० युरिक एसिड को लक्ष्यणहरु के के हुन् त? – जोर्नी दुख्ने  (सानो, ठुलो वा संपुर्ण जोर्नीहरु दुख्नसक्छ ) । – ९० % मा खुट्टाको बुढी औलाको जोर्नी दुख्ने, सुन्निने हुनसक्छ । – जोर्नी वरिपरी गाँठो बन्न सक्छ; त्यसलाई टोफाई भनिन्छ । – कहिले काही मांसपेशी वा छाति पनि दुख्न सक्छ । ० रक्त परिक्षण के त ? १. रगतमा युरिक एसिडको जाँच गर्ने । २. तोफाईबाट तानेको पानिमा युरिक एसिडको क्रिस्टल हेर्ने, यसलाई माइक्रोस्कोपमा हेर्दा पिनको आकार देखिन्छ । ० युरिक एसिडलो उपचार नगरेमा के हुन्छ त ? १. जोर्नी खराब हुन सक्छ । २. पत्थर बन्न सक्छ । ० उपचार के हो ? १. डकटरको सल्लाह अनुसार औषधि खाने । २. खान नहुने कुराहरु :  रातो मासु, अन्डा, च्याउ, गेडागुडी, दाल, पलुंगोको साग, प्रोटिन सप्लिमेन्ट

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *